KORONAVÍRUS
Izolácia a karanténa - nové pravidlá
Informácia k novej vyhláške k izolácii pozitívnych osôb a karanténe úzkych kontaktov
Dátum účinnosti: 25. 1. 2022
Link na kompletné znenie vyhlášky: https://www.minv.sk/swift_
Na znení vyhlášky pracovali: Ministerstvo zdravotníctva SR, Konzílium odborníkov, Úrad verejného zdravotníctva SR
Najdôležitejšie zmeny oproti predchádzajúcim pravidlám
- Dopĺňajú sa klinické príznaky COVID-19, pri výskyte ktorých je nutné izolovať sa od ostatných a kontaktovať ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup
- Medzi klinické príznaky COVID-19 po novom zaraďujeme:
- zvýšená telesná teplota nad 37°C,
- kašeľ,
- nočné potenie,
- únava,
- bolesti hrdla, bolesti hlavy,
- dýchavičnosť,
- strata chuti alebo strata čuchu,
- črevné a zažívacie problémy,
- pocit upchatého nosa.
Poznámka: V izolácii musia po výskyte niektorého z vyššie uvedených klinických príznakov zostať všetky osoby. Teda osoby neočkované, osoby očkované a osoby po prekonaní COVID-19.
2. Skracuje sa dĺžka domácej izolácie pozitívnej osoby z 10 na 5 dní
- Domáca izolácia bude trvať 5 dní od dátumu odobratia vzorky s pozitívnym výsledkom, pokiaľ sa počas posledných 24 hodín u pozitívnej osoby nevyskytli príznaky znemožňujúce pracovnú činnosť (môžu to byť napríklad vysoká teplota alebo črevné a zažívacie problémy: upozorňujeme však, že o tom, čo sú príznaky znemožňujúce pracovnú činnosť, rozhoduje ošetrujúci lekár po individuálnom posúdení zdravotného stavu pacienta).
- Izolácia pozitívnej osoby sa týka aj tých, ktorí sú zaočkovaní alebo COVID-19 prekonali.
- Po ukončení domácej izolácie musí osoba, ak je staršia ako 6 rokov, nosiť na verejnosti 5 dní respirátor FFP2 (a to aj v exteriéri, ak je od inej osoby vzdialená viac ako 2 metre); deti v školách a školských zariadeniach môžu nosiť aj rúško
- Ak sa počas posledných 24 hodín z času päťdňovej izolácie vyskytli u osoby klinické príznaky znemožňujúce pracovnú činnosť, izoláciu ukončuje jej ošetrujúci lekár.
3. Skracuje sa dĺžka domácej karantény úzkeho kontaktu
a. V prípade neočkovanej osoby a zaočkovanej osoby bez posilňujúcej dávky, ak od zaočkovania uplynulo viac ako 9 mesiacov:
§ Bude trvať 5 dní, pokiaľ sa počas posledných 24 hodín u osoby nevyskytli príznaky znemožňujúce pracovnú činnosť.
§ Vykonanie RT- PCR testu na 5. deň už nebude potrebné pri každom úzkom kontakte. O vykonaní testu na COVID-19 najskôr na piaty deň po úzkom kontakte rozhodne ošetrujúci lekár.
§ Po ukončení času karantény je osoba staršia ako 6 rokov povinná mať na verejnosti po obdobie 5 dní prekryté dýchacie cesty respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu a dodržiavať hygienu rúk; deti v školách a školských zariadeniach môžu nosiť aj rúško.
§ Ak sa počas 5-dňovej karantény vyskytnú u osoby príznaky ochorenia,
b. V prípade očkovanej osoby s posilňujúcou dávkou, zaočkovanej osoby, ktorá bola zaočkovaná pred nie viac ako 9 mesiacmi a osoby, ktorá prekonala COVID-19 pred menej ako 180 dňami
· Ak očkované osoby, ktorým bola aplikovaná posilňujúca dávka, alebo boli zaočkované pred nie viac ako 9 mesiacmi, alebo ide o osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred menej ako 180 dňami, nemajú klinické príznaky, karanténa pre nich nie je povinná. Na verejnosti však musia mať prekryté dýchacie cesty respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu po obdobie 7 dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou (a to aj v prípade, ak sa od ostatných osôb v exteriéri nachádzajú viac ako 2 metre); deti v školách a školských zariadeniach môžu nosiť aj rúško).
· Tieto osoby však zostávajú v karanténe ak:
o sa u nich vyskytol čo i len jeden z klinických príznakov COVID-19
o ak ošetrujúci lekár posúdi u tejto osoby karanténu ako potrebnú:
Za osobu očkovanú alebo osobu, ktorá prekonala ochorenie COVID-19, sa na účely tejto vyhlášky považuje:
- kompletne očkovaná a zároveň má aplikovanú posilňovaciu (booster) dávku, alebo
- kompletne očkovaná, alebo
- ktorá prekonala ochorenie COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami
Kompletne očkovaná osoba je osoba:
1. najmenej 14 dní po aplikácii druhej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19
2. najmenej 21 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19
3. najmenej 14 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, ak bola prvá dávka očkovania proti ochoreniu COVID-19 podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19, avšak nie viac 9 mesiacov po aplikácii poslednej dávky.
!
Upozorňujeme, že horná hranica platnosti očkovania proti COVID-19 sa na účely tejto vyhlášky skracuje z jedného roka na 9 mesiacov. (Vysvetlenie: Európska komisia prijala pravidlá, podľa ktorých bude certifikát Európskej únie Green Pass COVID-19 platný na cestovanie deväť mesiacov po ukončení kompletného očkovania. Toto opatrenie by malo vstúpiť do platnosti od 1. februára 2022. Z uvedeného dôvodu už zosúlaďujeme dobu platnosti v tejto vyhláške.)
4. Mení sa definícia úzkeho kontaktu
Úzky kontakt je kontakt osoby s osobou pozitívnou na ochorenie, ak pri tomto kontakte nemali prekryté dýchacie cesty respirátorom FFP2 a:
- osoby boli v priamom fyzickom kontakte, alebo
- osoby boli od seba vo vzdialenosti menšej ako 2 metre dlhšie ako 5 minút, alebo
- osoby boli v interiérovom alebo inak uzatvorenom priestore dlhšie ako 5 minút, alebo
- osoby cestovali spoločne dopravným prostriedkom dlhšie ako 5 minút.
Obdobie úzkeho kontaktu sa počíta 2 dni pred odberom pozitívnej vzorky alebo od objavenia sa príznakov u pozitívnej osoby, ktorá je blízkym kontaktom.
5. Kto sa bude po novom považovať za pozitívnu osobu
- Za pozitívnu sa bude považovať osoba po doručení výsledkov RT-PCR, LAMP, antigénového testu, ako aj Point of care testu (PoCT) a rovnako aj osoba po domácom antigénovom teste, ktorý však musí posúdiť jej všeobecný lekár. (PoCT je podobne ako LAMP test rýchla metóda molekulárnej biológie, vykonáva sa napríklad v nemocniciach pred prijatím pacienta na hospitalizáciu, vyšetrenie alebo zákrok).
- Pri antigénovom, LAMP, PoCT i samoteste nebude potrebná konfirmácia PCR testom. K tomuto kroku pristupujeme pre očakávaný vysoký nárast počtu pozitívnych osôb v jednom momente a s tým spojený nedostatok RT-PCR testov, denných RT-PCR testovacích kapacít a personálu v laboratóriách.
!
Izolácia osoby pozitívnej na COVID-19 alebo karanténa osoby po úzkom kontakte s osobou pozitívnou na COVID-19, ktorá nebola ku dňu účinnosti tejto vyhlášky ukončená, sa ukončuje podľa doterajších predpisov.
6. Fungovanie osôb v osobitnom režime v prípade pozitivity zostáva nezmenené
- Podľa vyhlášky môžu počas pandémie pracovať aj pozitívni pracovníci v zdravotníckych zariadeniach a v zariadeniach sociálnych služieb bez klinických príznakov. Je to však možné iba v prípade nedostatku týchto pracovníkov, ak je potrebné podať neodkladnú zdravotnú alebo sociálnu starostlivosť a nie je možné zabezpečiť iného pracovníka ani z okolitých zariadení. Presné podmienky určuje vyhláška v § 4, odsek 4.
- Vyhláška tiež určuje možnosť pracovať pozitívnym pracovníkom kritickej infraštruktúry a ústavným činiteľom bez klinických príznakov, ak by ich neprítomnosť na pracovisku mohla vážne ohroziť zabezpečenie chodu kritickej infraštruktúry alebo ak je výkon ich práce nevyhnutný pri riešení mimoriadnych udalostí a úloh. Sú to pracovníci v energetike a tepelnej energetike, ústavní činitelia. Presné podmienky určuje vyhláška v § 4, odseky 5 a 6.
Zdôvodnenie zmeny vyhlášky
Ku skráteniu izolácie pozitívnej osoby a karantény úzkeho kontaktu dochádza z pragmatických a nie medicínskych dôvodov. Ide o snahu zachovať chod štátu a základných služieb v čase, kedy budú v karanténe končiť v jednom momente veľké počty zamestnancov nielen kritickej infraštruktúry, ale aj iných odvetví, ktoré sú dôležitou súčasťou každodenného života občanov (energetika, hromadná doprava, potravinárska výroba, preprava tovarov a podobne.
V krajinách, v ktorých sa stal variant omikron v uplynulých týždňoch dominantným, došlo k prudkému a významnému nárastu počtu osôb pozitívnych na COVID-19, ktorý mal za následok masívne výpadky pracovnej sily naprieč odvetviami. Veľké výpadky personálu obzvlášť v prípade kritickej infraštruktúry, vrátane zdravotníctva, by na Slovensku neúnosne zvýšili tlak na zvyšných zamestnancov.
Skrátenie izolácie pozitívnych osôb a karantény úzkych kontaktov je medzirezortným kompromisom, ktorý zohľadňuje ochranu ľudského zdravia a života a spoločensko-ekonomické fungovanie štátu.
Kratšia izolácia pozitívnych osôb a karanténa úzkych kontaktov má riešiť praktické následky rýchleho šírenia variantu omikron a neznamená, že osoby infikované alebo v karanténe už nepredstavujú žiadne riziko z pohľadu ďalšieho šírenia nákazy.
V tomto kontexte preto dôrazne apelujeme najmä na:
- skutočne dôsledné a poctivé nosenie FFP2 respirátora - táto osobná forma ochrany pred infekciou bude v nasledujúcich týždňoch omikron vlny kľúčovou a nenahraditeľnou zložkou prevencie nákazy u jednotlivcov.
- bezodkladné zaočkovanie resp. preočkovanie posilňujúcou 3. dávkou vakcíny proti COVID-19, ktorým sa znižuje riziko ťažkého priebehu ochorenia a hospitalizácie jednotlivcov.
- uprednostňovanie práce z domu vždy, keď to umožňuje pracovné zaradenie zamestnanca resp. životná situácia daného jednotlivca.
S pozdravom
Miroslav Staník
Riaditeľ I Komunikačný odbor
Hlavný hygienik Ján Mikas adresoval všetkým obyvateľom Slovenska výzvu:
Epidemiologická situácia je stále veľmi vážna, napriek tomu, že pozorujeme jej zlepšenie v niektorých parametroch. Neprepadajme tak ilúzii, že ak sa uvoľňujú opatrenia, tak prichádzajú lepšie časy a môžeme stratiť ostražitosť.
Myslime na to, že stále nevieme jasne povedať, ako sa bude v populácii správať nový variant omikron a aké zapríčiní dôsledky.
Preto sa opäť obraciame na verejnosť a ešte raz dôrazne žiadame, aby sa obyvatelia zamysleli nad každou osobnou návštevou povolenej prevádzky a hromadného podujatia: zvažujte, či sa napríklad tovar nedá z uvedenej predajne objednať online, alebo či sa nedá zvoliť čas, kedy je v prevádzkach či na povolených podujatiach menej ľudí.
Je nevyhnutné, aby ste sa v interiéroch chránili respirátormi, udržiavajte si dostatočné odstupy od iných ľudí a dezinfikujte si ruky. Odporúčame vopred si premyslieť nákupy a kupovať radšej naraz viac vecí, ako sa opakovane vracať do obchodu.
Žiadame prevádzkovateľov, aby k dodržiavaniu nastavených podmienok pristupovali zodpovedne: aby dbali na dôsledné dodržiavanie kapacitných obmedzení, pravidelné vetranie a dezinfekciu plôch a dohliadli na riadne prekrytie horných dýchacích ciest a dodržiavanie rozostupov vo svojom zariadení či prevádzke.
3.9.2021
Aj v najbližších dňoch budú mať všetci záujemcovia o očkovanie možnosť dať sa zaočkovať bez predchádzajúcej registrácie. Očkovanie pre deti vo veku od 12 do 18 rokov bude možné v každom kraji a jednodávkovou vakcínou Janssen sa bude očkovať v Bratislave, Trnave, Nitre, Žiline, Rožňave, Košiciach aj v Spišskej Novej Vsi. Záujemcom stačí mať so sebou občiansky preukaz a preukaz poistenca. Očkovanie bez registrácie je možné vo všetkých ôsmich krajoch. Vakcínou AstraZeneca sa bude očkovať v Banskej Bystrici, Janssenom v piatich krajoch a vakcíny Pfizer a Moderna sú pripravené pre záujemcov v každom kraji. Počas víkendu sa mladí záujemcovia o očkovanie, vo veku od 12 do 18 rokov, môžu dať zaočkovať v Košiciach a v Bratislave, vo všetkých ostatných miestach sú vakcinačné centrá otvorené počas pracovného týždňa Kompletný zoznam miest a časov, kedy môže verejnosť využiť očkovanie bez registrácie, nájdete tu: https://www.health.gov.sk/? Pokračuje očkovanie v ambulanciách a do obcí smerujú aj výjazdové očkovacie tímy. Očkovanie je najúčinnejším nástrojom proti ochoreniu Covid-19 a štát ho každému záujemcovi poskytuje bezplatne. Zároveň vám v súvislosti so zmenou rozdelenia okresov od pondelka 6. septembra 2021 dávame do pozornosti webovú aplikáciu www.automat.gov.sk, prostredníctvom ktorej sú pre ľudí v prehľadnej forme k dispozícii aktuálne platné opatrenia v jednotlivých okresoch.
Ďakujeme.
S pozdravom
Miroslav Staník poverený riadením I Komunikačný odbor
|
|
|
Vývoj epidemiologickej situácie
Bratislava – 17. februára 2021 – Úrad verejného zdravotníctva SR zverejnil na svojom webovom sídle prezentáciu k aktuálnej epidemiologickej situácii na Slovensku.
Prezentácia je dostupná TU.
Úrad verejného zdravotníctva opäť vydal prísnejšie opatrenia
Bratislava – 15. október 2020 - Úrad verejného zdravotníctva opäť vydal prísnejšie opatrenia
Prevádzky a hromadné podujatia – S účinnosťou od 15. októbra 2020 do odvolania sa všetkým fyzickým osobám, fyzickým osobám – podnikateľom a právnickým osobám zakazuje usporadúvať hromadné podujatia športovej, kultúrnej, zábavnej, spoločenskej či inej povahy v jednom okamihu v počte nad 6 osôb. Výnimku z týchto zákazov majú hromadné podujatia, ktorých všetci účastníci budú v dobe začatia hromadného podujatia disponovať negatívnym výsledkom RT-PCR testu alebo antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie Covid-19 nie starším ako 12 hodín. Uvedené hromadné podujatia musia byť zároveň ohlásené na miestne príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva najneskôr 48 hodín pred jeho začiatkom, pričom je potrebné uviesť presný čas a miesto jeho konania.
Ďalej sa týmto opatrením prevádzkovateľom predajní potravín a predajní drogérií nariaďuje umožniť v dňoch pondelok až piatok v čase od 9:00 hod. do 11:00 hod. vstup iba osobám nad 65 rokov. Uzatvárajú sa tiež prírodné a umelé kúpaliská, vrátane akvaparkov; prevádzky poskytujúce služby wellnes (sauny, vírivky, kúpele, zábaly); fitness centrá, prevádzky divadelných, hudobných, filmových alebo iných umeleckých predstavení.
Podrobnejšie informácie TU.
Rúška - S účinnosťou od 15. októbra 2020 do odvolania sa rovnako pristupuje i k sprísneniu nosenia rúšok, resp. inej vhodnej alternatívy prekrytia horných dýchacích ciest, t.j. podľa nového opatrenia ÚVZ SR sa od dnes zakazuje pohybovať sa na verejnosti v exteriéroch, v priestoroch interiérov budov alebo v prostriedkoch verejnej dopravy bez prekrytia horných dýchacích ciest (nos a ústa) rúškom, respirátorom bez výdychového ventilu, šálom, či šatkou.
Podrobnejšie informácie TU.
- OBYČAJNÉ MYDLO A VODA SÚ ZÁKLADNÝM A NAJEFEKTÍVNEJŠÍM OPATRENÍM. Ostrihajte deťom nechty na rukách. Rovnako tak sebe. Molekulárna štruktúra mydla po kontakte s vodou naruší dvojvrstvový tukový obal kapsuly vírusu a rozkladajú, doslova roztrhnú ho zvnútra. Keďže máme povrch rúk vrásnitý, ruky je potrebné masírovať po dobu 1 minúty. Medzi všetkými prstami, medzi ukazovákom a palcom, pod nechtami, na oboch dlaniach a oboch chrbtoch rúk, a rovnako v ryhách na zápästiach. Oplachujte takisto, minimálne 30 sekúnd. Alkoholové dezinfekcie (s min. obsahom alkoholu 60 %) sú SEKUNDÁRNYM riešením tam, kde nie je k dispozícii voda. Výhradné a časté použitie môže vysušiť a narušiť povrch pokožky, hlavne u detí a ľudí s citlivou pokožkou, čím vytvoríme na pokožke mikroporanenia = vstupné brány infekcie. Nakoniec ruky vysušiť jednorázovou papierovou utierkou, alebo vlastným čistým uterákom.
- Rúško nie je hanba
- Opatrenie obce Podskalie v súvislosti so šírením prenosného ochorenia COVID-19 na území obce Podskalie
- Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR pri ohrození verejného zdravia
- Považská vodárenská spoločnosť a.s. Považská Bystria - oznam
Vážení zákazníci,
vzhľadom na súčasnú situáciu v súvislosti so šírením prenosného ochorenia COVID-19 (koronavírusu) Považská vodárenská spoločnosť, a.ss okamžitou platnosťou až do odvolania ruší stránkové hodiny
v sídle spoločnosti v Považskej Bystrici, aj na všetkých svojich prevádzkach vodovodov a kanalizácií a ČOV v Považskej Bystrici, Beluši, Púchove, Ilave, Dubnici nad Váhom.
Všetky služby pre klientov budeme vybavovať ako doteraz, ale len na základe písomných žiadostí doručených poštou alebo elektronicky.
Platby žiadame realizovať len bezhotovostným prevodom.
Číslo účtu: platba za vodné a stočné: SK82 0200 0000 3500 0210 4372
ostatné platby: SK21 0200 0000 0000 0210 4372
- Vyhlásenie mimoriadnej situácie 12.3.2020 od 6.00 hod na území Slovenskej republiky
- Verejná vyhláška_rozhodnutie_izolácia v domácom prostredí.pdf (2876093)
- Verejná vyhláška_rozhodnutie_zákaz hromadných podujatí.pdf (1735820)
- Usmernenie hlavného hygienika SR_karantena 09_03.2020.pdf (232908)
Obec PODSKALIE
Obecný úrad 62, 018 22 Pružina
INFORMÁCIE CELOPLOŠNÉ TESTOVANIE
Obec Podskalie oznamuje občanom, že NEZRIAĎUJE odberné miesto na testovanie.
Občania (trvalý pobyt, prechodný pobyt, chatári) majú možnosť otestovať sa
v obci Tŕstie v kultúrnom dome v nedeľu 24.1.2021
od 13:00 hod. do 15:00 hod.
Tento čas máme vyhradený, kvôli zamedzeniu vytvárania radov a zdĺhavému čakaniu, tiež kvôli zamedzeniu kontaktu a miešaniu dvoch obcí do jedného radu, jedného priestoru.
Ak by niekomu čas nevyhovoval môže sa ísť otestovať aj mimo vyhradený čas.
Je to na každom z Vás.
Ak by nastali nejaké zmeny, budem Vás vopred informovať prostredníctvom rozhlasu, facebooku, webstránky, sms...
Tí, ktorí ste covid-19 už prekonali a máte potvrdenie od lekára, nemusíte sa zúčastniť testovania.
Ďakujem, starostka obce
Dovoľujem si vám poslať informáciu o zmenách pri izolácii pozitívnych osôb a karanténe osôb, ktoré boli v úzkom kontakte s pozitívnymi osobami, ktoré na základe novej vyhlášky spracovali kolegovia na Úrade verejného zdravotníctva SR. Informácia k novej vyhláške k izolácii pozitívnych osôb a karanténe úzkych kontaktov
Dátum účinnosti: 25. 1. 2022 Link na kompletné znenie vyhlášky: https://www.minv.sk/swift_ Na znení vyhlášky pracovali: Ministerstvo zdravotníctva SR, Konzílium odborníkov, Úrad verejného zdravotníctva SR
Najdôležitejšie zmeny oproti predchádzajúcim pravidlám
Poznámka: V izolácii musia po výskyte niektorého z vyššie uvedených klinických príznakov zostať všetky osoby. Teda osoby neočkované, osoby očkované a osoby po prekonaní COVID-19.
2. Skracuje sa dĺžka domácej izolácie pozitívnej osoby z 10 na 5 dní
3. Skracuje sa dĺžka domácej karantény úzkeho kontaktu a. V prípade neočkovanej osoby a zaočkovanej osoby bez posilňujúcej dávky, ak od zaočkovania uplynulo viac ako 9 mesiacov: § Bude trvať 5 dní, pokiaľ sa počas posledných 24 hodín u osoby nevyskytli príznaky znemožňujúce pracovnú činnosť. § Vykonanie RT- PCR testu na 5. deň už nebude potrebné pri každom úzkom kontakte. O vykonaní testu na COVID-19 najskôr na piaty deň po úzkom kontakte rozhodne ošetrujúci lekár. § Po ukončení času karantény je osoba staršia ako 6 rokov povinná mať na verejnosti po obdobie 5 dní prekryté dýchacie cesty respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu a dodržiavať hygienu rúk; deti v školách a školských zariadeniach môžu nosiť aj rúško. § Ak sa počas 5-dňovej karantény vyskytnú u osoby príznaky ochorenia,
b. V prípade očkovanej osoby s posilňujúcou dávkou, zaočkovanej osoby, ktorá bola zaočkovaná pred nie viac ako 9 mesiacmi a osoby, ktorá prekonala COVID-19 pred menej ako 180 dňami · Ak očkované osoby, ktorým bola aplikovaná posilňujúca dávka, alebo boli zaočkované pred nie viac ako 9 mesiacmi, alebo ide o osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred menej ako 180 dňami, nemajú klinické príznaky, karanténa pre nich nie je povinná. Na verejnosti však musia mať prekryté dýchacie cesty respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu po obdobie 7 dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou (a to aj v prípade, ak sa od ostatných osôb v exteriéri nachádzajú viac ako 2 metre); deti v školách a školských zariadeniach môžu nosiť aj rúško). · Tieto osoby však zostávajú v karanténe ak: o sa u nich vyskytol čo i len jeden z klinických príznakov COVID-19 o ak ošetrujúci lekár posúdi u tejto osoby karanténu ako potrebnú:
Za osobu očkovanú alebo osobu, ktorá prekonala ochorenie COVID-19, sa na účely tejto vyhlášky považuje:
Kompletne očkovaná osoba je osoba: 1. najmenej 14 dní po aplikácii druhej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 2. najmenej 21 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 3. najmenej 14 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, ak bola prvá dávka očkovania proti ochoreniu COVID-19 podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19, avšak nie viac 9 mesiacov po aplikácii poslednej dávky. ! Upozorňujeme, že horná hranica platnosti očkovania proti COVID-19 sa na účely tejto vyhlášky skracuje z jedného roka na 9 mesiacov. (Vysvetlenie: Európska komisia prijala pravidlá, podľa ktorých bude certifikát Európskej únie Green Pass COVID-19 platný na cestovanie deväť mesiacov po ukončení kompletného očkovania. Toto opatrenie by malo vstúpiť do platnosti od 1. februára 2022. Z uvedeného dôvodu už zosúlaďujeme dobu platnosti v tejto vyhláške.)
4. Mení sa definícia úzkeho kontaktu Úzky kontakt je kontakt osoby s osobou pozitívnou na ochorenie, ak pri tomto kontakte nemali prekryté dýchacie cesty respirátorom FFP2 a:
Obdobie úzkeho kontaktu sa počíta 2 dni pred odberom pozitívnej vzorky alebo od objavenia sa príznakov u pozitívnej osoby, ktorá je blízkym kontaktom.
5. Kto sa bude po novom považovať za pozitívnu osobu
! Izolácia osoby pozitívnej na COVID-19 alebo karanténa osoby po úzkom kontakte s osobou pozitívnou na COVID-19, ktorá nebola ku dňu účinnosti tejto vyhlášky ukončená, sa ukončuje podľa doterajších predpisov.
6. Fungovanie osôb v osobitnom režime v prípade pozitivity zostáva nezmenené
Zdôvodnenie zmeny vyhlášky Ku skráteniu izolácie pozitívnej osoby a karantény úzkeho kontaktu dochádza z pragmatických a nie medicínskych dôvodov. Ide o snahu zachovať chod štátu a základných služieb v čase, kedy budú v karanténe končiť v jednom momente veľké počty zamestnancov nielen kritickej infraštruktúry, ale aj iných odvetví, ktoré sú dôležitou súčasťou každodenného života občanov (energetika, hromadná doprava, potravinárska výroba, preprava tovarov a podobne. V krajinách, v ktorých sa stal variant omikron v uplynulých týždňoch dominantným, došlo k prudkému a významnému nárastu počtu osôb pozitívnych na COVID-19, ktorý mal za následok masívne výpadky pracovnej sily naprieč odvetviami. Veľké výpadky personálu obzvlášť v prípade kritickej infraštruktúry, vrátane zdravotníctva, by na Slovensku neúnosne zvýšili tlak na zvyšných zamestnancov. Skrátenie izolácie pozitívnych osôb a karantény úzkych kontaktov je medzirezortným kompromisom, ktorý zohľadňuje ochranu ľudského zdravia a života a spoločensko-ekonomické fungovanie štátu. Kratšia izolácia pozitívnych osôb a karanténa úzkych kontaktov má riešiť praktické následky rýchleho šírenia variantu omikron a neznamená, že osoby infikované alebo v karanténe už nepredstavujú žiadne riziko z pohľadu ďalšieho šírenia nákazy.
V tomto kontexte preto dôrazne apelujeme najmä na:
S pozdravom
Miroslav Staník Riaditeľ I Komunikačný odbor
Limbová 2 I 837 52 Bratislava tel.: +421 2 593 73 361 I mob.: +421 908 777 678 miroslav.stanik@health.gov.sk I www.health.gov.sk
|